Konference  divize Education

Konference divize Education

15. listopadu 2022

V rozvoji lidí, ve výchově a vzdělávání dětí zdoláváme překážky. Je to dokonce nutnou podstatou té cesty. Jako ti, kteří na této cestě pomáhají druhým, také sdílíme naše "velké kameny" a inspirujeme se navzájem.

konference divize FranklinCovey - Education (EMEA region), Amersfoort, Nov 2- 4,2022

Začínáme u hostitele- Holandsko

Našim velkým vzorem mezi partnery Education je pochopitelně Holandsko. CPS, licenční partner FranklinCovey Education,   je jedna z nejúspěšnějších vzdělávacích organizací pro pedagogické pracovníky i ředitele v zemi,  pro všechny stupně vzdělávání, jsou první volbou  v profesním rozvoji. Školící den stojí 3000 euro,  podotkněme ale,  že školy tyto prostředky mají.  Každý rok CPS  získá  průměrně 30 až 40 škol,  které zahájí licenční program Leader in Me a mohou tak odebírat nejen koučing a webináře, ale také mají přístup ke zdrojům pro #SEL (sociální a emoční učení). Na rozdíl od pana Stephena Coveyho  kolegové veškeré nabízené nástroje leadershipu důsledně “zdrojují” a opírají o výzkumy. Svou podporu školám v oblasti leadershipu  propojují s občanským vzděláváním,  rozvojem řeči  nebo inkluzivním přístupem. Otevírají s učiteli filosofické otázky a diskutují.  V Nizozemí zároveň potvrzuji,  že vytvoření vztahu mezi vzdělávací organizací a školou,  pokud má jít o důvěru a skutečnou podporu,  trvá minimálně rok a až potom dochází k tomu,  že školy investuji třeba do tříleté nebo pětileté licence nebo certifikují svého interního kouče.

CPS_message

LeaderInMe . tečka . com (sociální a emoční učení digitálně)

Velmi radostná pro nás pro všechny  ze zemí,  kde angličtina není jazykem číslo jedna, byla prezentace našeho kolegy Andrewa,  který je odpovědný za portál LeaderInMe.com. Digitalizovat a zároveň kvalitně přeložit naše semináře a další zdroje  je pochopitelně zdlouhavé a nákladné,  neobejde se to bez flexibilní a rychlé podpory,  efektivního softwaru a také zákazníků,  díky kterým je možné peníze do překladů a rozvoje investovat.  Protože si pamatuji časy,  když jsme čekali na umístění českých verzí na web  několik měsíců,  je potřeba si myslím radovat, umíme to za několik dní. Týdenní nášup nových zdrojů (LIM weekly) pochopitelně způsobuje,  že se uživatel vcelku snadno ztratí,  proto se s rozvojem obsahu také upravuje ovládání a struktura. Novinkou je mj. kompletní kurikulum, sekce pro ředitele a chystá se globální propojení škol. Již několik měsíců je hotová digitální česká verze semináře 7 návyků skutečně efektivních lidí, což dává investici do licence lidmi nový rozměr. Jsme V Evropě TOP 5 zemí co do počtu zdrojů v českém jazyce.

Inspirace z různých koutů

Na konferenci EMEA  dorazili také partneři FranklinCovey z Bahrajnu a Pákistánu.  Dvou zemí,  které se leadershipu věnuji v posledních letech opravdu intenzivně a společnost poskytuje licence celým okresům nebo sítím škol.  Zajímalo je,  jakým způsobem rozvíjí leadership partneři ve školách  v Evropě i v Africe.  Náš kolega z Keni se připojil pouze online,  protože nedostal vízum.  Inspiroval kreativním projektem: s technologickou firmou využili koncept vytvoření  mobilní aplikace,  aby mohli rodičům a žákům partnerských škol nabízet balík dovedností pro život ve formátu,  který je  dostupný, bez ohledu na technické vybavení školy a její zdroje.

Skutečným povzbuzením pro náš region byly ale hosté z Rumunska.  Jen ve školním roce 2021 2022 rozšířili Leadership do  104 škol,  dalších 100 škol se připojuje tento školní rok.  Pro licenčního partnera  v Kluži to znamenalo založení nadačního fondu a vytvoření široké sítě podpory ze stran podnikatelů. Ne všichni v těchto školách se pochopitelně radují - tedy učitelé. Změny nejsou snadné a potřebují jak vášeň a odhodlání,  tak disciplínu a vytrvalost. A to byla také zkušenost mezi námi:  na rezistenci,  zkostnatělost,  nedostatek zdrojů  nebo netrpělivost naráží ve školách i mimo ně  všichni na světě. 

“Milujete je, a to je všechno.”

Muriel_s_OndrouTo jsou slova lídra 1.školy na světě, kterými nás na konferenci uvítala naše ambasadorka, ještě v kostýmu Jedi ze StarWars (jsme hravý tým a příběhy naše konference provází :-) - v Barceloně to byl Toy-Story4). Bohužel jsem se nemohl zapojit do pátečního workshopu pro holandské ředitele a učitele,  který vedla tato odvážná dáma, Muriel Summers. Její energie, se kterou vedla čtvrt století školu v Severní Karolíně  a vytvořila model,  kterým se inspirují tisíce dalších škol,  je nakažlivá. Všichni máme mezi partnery pocit,  že ji díky fotkám a videím známe,  jenže ona se ke mně i mým kolegům a kolegyním chovala tak,  jako bychom se znali od nepaměti navzájem. Silné emoce, upřímný zájem, srdečná otevřenost při diskuzích o práci s dětmi, učiteli, rodiči. Její příběh si můžete přečíst v knížce,  také česky vydané,  I ve mně je lídr. Asi to vyzní banálně nebo pateticky,  ale mně přijde naprosto zásadní jedna myšlenka a věta,  kterou jsem nadepsal tento odstavec  a ona s tím zahájila svůj krátký příspěvek nám partnerům.  Max Frisch v jednom ze svých deníků kritizuje citáty,  což,  jak víte,  je pravý opak týmu Franklin Covey,  v marketingu i u designérů materiálů jsou dost oblíbené.  Frisch správně konstatuje,  že citát může postrádat kontext,  příběh,  člověka i situaci,  kdy a jak vznikl. Dávám mu za pravdu,  jako psychoterapeut,  jako konzultant leadershipu a kouč  velmi věřím na sílu kontextu. Proto také učíme společné formování kultury, která je tím kontextem. Říkám to zde pro to,  abyste si větu Muriel “ Milujete je(myšleno děti), a to je všechno.”,  do kontextu příběhu vložili.  Příběhu školy,  kterou 25 vedla s tímto postojem a na tomto principu.  Jen díky tomu mohl vzniknout model procesu,  jak nástroje leadershipu přenášet dál. 

 

Jak fungujeme v U.S.A.?

Jasně že i v Česku bude jednou 100 nebo 1000 škol, které už teď mají dost peněz na to, abychom jim odemkly naše zdroje :-). Občas se ředitelé poptávají: “Ty se dost najezdíš…”. Je to tak, v čase audioknih je to však má další radost. Když se podíváme na Spojené státy, kde má tým podpory školám 300 full-time zaměstnanců a řadu externích koučů, je tu vlastně všechno blízko, včetně Slovenska. Co je aktuálně velmi populární v U.S.A.? Spolupráce s tzv. “Districts”, tedy okresy. Ti ve spolupráci se zřizovateli samozřejmě stojí o úspěšné školy a jak posledních 20 let ukazuje, Leader In Me školy mají dobré,měřitelné výsledky. Poslední 4 roky tak přibývá celých okresů, kde naše divize Education certifikuje kouče a otevírá licence ke zdrojům přímo pro pracovníky “districts”. Jsou to pak oni, kdo škole pomáhají v rozvíjení systémů sociálního a emočního učení. Kolega Aaron představil inspirativní organizační plán týmů Education (USA, Canada)  a International Education (zbytek světa), a není to tým nijak početný, ale funkční. Sympaticky, protože systematicky postupuje v tomto směru Odbor školství  Karlovarského kraje a je mou velkou radostí s nimi spolupracovat.

Po práci legrace

Stále veselá kolegyně Lisa (Norsko) bavila naše večerní setkání v naprosto malebném centru městečka, kde jsme si v restauraci odkrývali náš jazyk “lásky” :-) . Zní to asi trochu úchylně, ale byla to velká legrace a jak jsem později objevil, 30 let stará kniha 5 jazyků lásky Gary Chapmana vyšla dávno i česky a Google vás zahltí články, testy a kurzy na vztahy na toto téma. Do toho už jsem nešel, ale jako ledolamka do hospody ideální: tam se navíc ukáže, že jsou vlastně všichni tak trochu “physical”. No a destinace Amersfoort, klidné a malebné městečko, kterému nechybí malebný střed s kanály ani moderní "city", to je pro pobyt v kvadrantu 2 ideální místo, zvlášť s lidmi, co chtějí dělat svět o kus lepším místem pro život.

 

Ondřej