Škola volá 2019: rodinná logistika, režim a školní pomůcky

Škola volá 2019: rodinná logistika, režim a školní pomůcky

19. srpna 2019

Konec prázdnin je nejlepší čas v roce...

Nakupování školních pomůcek má v sobě zvláštní kouzlo. Já přímo zbožňuji shánění nové krabičky pastelek a do špičata ořezané tužky číslo dvě. Mám hlavu plnou nových sešitů a jejich nekonečných možností. Je mi ovšem jasné, že ne všichni sdílí mou slabost pro školní pomůcky a konec léta.

Přiznávám, že si libuji v režimu, rozvrzích a odpoledních kroužcích. Takže když dětem zase začíná škola, všichni se doma moc těšíme.

Pokud to však nemáte stejně (což je dost pravděpodobné!), pak jsou asi nabité rozvrhy, balení svačin, plná parkoviště a přeplněné batohy vyčerpávající a zahlcující – pokud nemáte plán. Mám pro vás několik tipů – které jsem se za ty roky se svými dětmi naučila – jak se prokousat školním rokem.

Seznam školních pomůcek

Tip: Počkejte s nakupováním nových školních pomůcek na začátek školního roku. 

Všechno pěkně po pořádku – nemusíte hned nakoupit VŠECHNO ze seznamu.

Zjistila jsem, že učitelé dávají některým věcem přednost před jinými. Většina škol vám dá před začátkem školy obecný seznam pomůcek pro daný ročník. Přesvědčila jsem se, že když se učitele zeptám osobně nebo e-mailem, co je opravdu potřeba, ocení zájem a já nenakupuji zbytečnosti.

Například učitelé mých dětí na základní škole mají velmi specifické požadavky ohledně velikosti a množství různých složek a sešitů, které budou na daný školní rok zapotřebí. Takže s nákupem některých věcí čekám na první školní den. Tím si ušetřím opakované návštěvy v papírnictví.

Další tip, jak ušetřit na školních pomůckách, je schovat si nůžky a pouzdra z předchozího školního roku. Když děti donesou tyto věci na konci školního roku domů, uložím si je do plastové krabice. Pak je zas vytáhnu, podepíšu a posílám zpátky do školy. Během školního roku také koukám po výprodejích a nakupuji do zásoby. Lepidla a zmizíkovače jsou pak ideální vánoční dárky pro učitele.

Jsou však dvě věci, které vždy zařídím:

Obstarání pevného batohu

To je jedna z věcí, na které nešetřím, a nelituji toho. Pro starší dcery jsem nakoupila pevné batohy s polstrovanými zády a popruhy. Nemají ve škole skříňky a celý den sebou vláčí dost věcí. Hlídám si, aby měli dost přihrádek a kapsu na láhev.

Vzkaz s pozdravem

První den školy dám každém ze svých dětí do krabičky se svačinou kartičku s krátkým pozdravem. Pokud bych to nechala až na ráno, tak by to nebylo. Týden předem si vyhledám nějaký vtip nebo příběh, který jim tam napíšu. Pak první den školy kartičku nenápadně zastrčím ke svačině.

Škola volá – denní režim

Tip: Udělejte si náskok a začnete s novým režimem už týden předem. Určete si doma nějaké místo, kde budou děti psát úkoly.
Ranní vstávání

Týden před koncem prázdnin začínají moje děti chodit spávat tak, jako během školního roku. Ráno je vzbudím tak, jako kdyby šly do školy. Zase si zvykáme na zrychlený režim oblékání, snídaně a ranní hygieny. Díky tomu pak první školní den není pro nás pro všechny takový šok. Mně to zase připomene, že mám zajít nakoupit, aby bylo jídlo na snídani a svačiny.

Prostor na domácí úkoly

Doma máme vyhrazené místo, kam si děti navštěvující první stupeň dávají každé pondělí složku na domácí úkoly. Každý pátek se tyto složky odnáší do školy. Naši starší školáci odkládají svůj pořadač na stejné místo pro mě ke kontrole. Používám držák na časopisy, který na léto vždy sundávám – kdo by se chtěl o prázdninách dívat na domácí úkoly? Také si hlídám, abych měla doma po ruce tužky, gumy, pastelky, nůžky a lepidla na domácí přípravu. Každé z mých dětí si zde odkládá knížku. Já tak mám přehled o tom, co čtou a že čtou.

Dále jsem vymyslela zlepšovák v podobě magnetu přilepeného na propisku. Tu si dám na ledničku a mám tak vždy propisku po ruce na podepisování té spousty papírů, které děti nosí první týden školy ze školy. Jednu takovou tužku mám i u čtecího kalendáře mých dětí, který si každý večer vyplňují.

Společné úsilí

Tip: Před začátkem nového školního roku s dětmi proberte, kdy je potřeba je vyzvedávat, kde a u koho. Předem si domluvte pravidla a plán, aby bylo vše jasné. 
Rodinná porada

My si doma společně sedneme a bavíme se o očekáváních pro daný školní rok. Mluvíme o studijních a sociálních cílech. Děti se zapojují do diskuze a společně se domluvíme na pravidlech. Tento čas využíváme i k tomu, abychom se pobavili o tom, jak být dobrým kamarádem a žákem. Také při této příležitosti dětem připomínáme, jaká jsou pravidla pro bezpečné používání internetu. Další téma se týká toho, kdo je smí a kdo je nesmí vyzvedávat ze školy. Vypadá to, že je toho hodně, ale většinou jsme za 30 minut hotoví.

Přiznávám, že to máme spojené s menším „úplatkem“ v podobě ledové tříště.

Zaveďte tradici

Spojit změnu s tradicí je skvělý způsob, jak zahájit nový školní rok. Zeptejte se svých dětí, jestli znají nějakou tradici pro začátek školního roku, kterou by chtěly zavést. Před několika lety jsme začali v sobotu před začátkem školního roku chodit společně do restaurace na rodinnou večeři. Školy u nás začínají většinou v pondělí, takže to funguje dobře. Společně se rozhodneme, kam chceme jít. Pro děti je to sváteční příležitost, protože celá rodina nechodíme jíst do restaurace tak často. Toto je jen příklad. Ať se doma rozhodnete pro jakoukoli tradici, měli by se na ní všichni shodnout.

Návštěva školy

Pokud vaše škola nabízí před začátkem školního roku den otevřených dveří, zajděte tam. Potkáte se tam s učiteli a ostatními rodiči. Díky tomu budete vědět, jak se můžete zapojit do spolku rodičů a učitelů nebo do dění ve třídě vašeho dítěte. Také se chodíme podívat, kde mají třídu, záchody a kde je sborovna. Moje nejstarší dcera bude letos chodit do úplně nové školy. Ta ještě před začátkem roku organizuje prohlídky školy s průvodcem pro žáky a rodiče. Byla to skvělá příležitost si školu trochu „osahat“. Pokud nevíte, jak to s prohlídkami a návštěvami před začátkem školního roku chodí, zavolejte na sekretariát.

Dojíždění

Před prvním dnem školy ukazuji dětem, kde je budu každý den nechávat a zase vyzvedávat. Pokud budou děti jezdit autobusem, zeptejte se na sekretariátu školy, kde autobus zastavuje a jak to funguje, když jezdí děti autobusem ze školy domů. I když jsou ve vaší čtvrti zastávky dlouhodobě na stejném místě, raději si ověřte u místní dopravní společnosti, zda nedošlo k nějakým změnám v jízdním řádu a umístění zastávek. Pokud některé z mých dětí chodí do školy pěšky, projdeme si trasu společně, aby věděly, kudy mají chodit.

Oslavte s dětmi začátek nového školního roku a skočte do něj rovnýma nohama! Nový školní rok znamená učit se novým vědomostem, seznámit se s novými kamarády a využít nové možnosti. To je přeci úžasné!

Začátek školního roku se však nemusí týkat jenom dětí. Zajímá vás něco a chtěli byste se o tom dozvědět víc? Máte nějakou zálibu, které byste se chtěli věnovat? Možná byste rádi připravili fotoknihu s prázdninovými zážitky. Teď je ta správná chvíle zaměřit se na vlastní cíle a touhy a začít je uskutečňovat.

Vám i vaší rodině prospěje, když se budete trochu věnovat sobě. Nezapomínejte ve všem tom shonu dbát o sebe. Je to koneckonců „nejlepší čas v roce“!

Autor: Tara West